Bilion klatek na sekundę. Przyszłość fotografii dzieje się na naszych oczach

TED.com

TED.com

„Einstein byłby dumny” - napisał pewien internauta po obejrzeniu prezentacji wynalazku Ramesha Raskara. Opracowana przez niego technologia pozwalałaby — w teorii – zarejestrować fale świetlne.

Możliwe, że jesteśmy świadkami fotograficznej rewolucji. Ramesh Raskar, inżynier z MIT, opracował technologię fotografii femtosekundowej (femtosekunda to jedna bilionowa część sekundy). Pozwala ona w jednej sekundzie zarejestrować nawet bilion klatek.

Zbudowane przez Raskara i jego zespół skomplikowane urządzenie, które jest na razie w początkowej fazie rozwoju, składa się z lasera femtosekundowego, detektorów o dokładności rzędu pikosekund i oprogramowania obliczeniowego. Wynalazca twierdzi, że technologia ta pozwoliłaby zarejestrować nie tylko lot wystrzelonej kuli (lecącej z prędkością 850 m/s), ale nawet fale świetlne (300 mln m/s).

Zobacz niesamowitą panoramę 360 stopni z Marsa

To pierwsza wirtualna i tak dokładna panorama 360 stopni z Czerwonej Planety. Co więcej, zdjęcia z łazika Curiosity nie zostały zmontowane przez NASA, tylko zwykłego fotografa niezwiązanego z agencją kosmiczną. 

Niemożliwe? Wbrew prawom fizyki? Raskar przekonuje, że to jednak wykonalne. Urządzenie działa na zasadzie zbliżonej do lidaru. Ultrakrótka wiązka światła (mniej niż trylionowa część sekundy) wysłana przez laser rozświetlałaby konkretny obszar, aparat mierzyłby czas jego powrotu, a oprogramowanie urządzenia opracowywałoby obraz obiektów – nie tylko tych będących w najbliższym zasięgu lasera, ale również – przynajmniej w teorii – tych znajdujących się poza bezpośrednim zasięgiem aparatu.

Jeśli badania nad fotografią femtosekundową będą kontynuowane, okaże się, w jakich dziedzinach znalazłaby ona zastosowanie. Na pewno przyda się w medycynie, ratownictwie i wojskowości. W wykładzie zaprezentowanym na stronie TED.com Raskar opowiada o możliwościach, jakie dawałaby ta technologia. Wspomina również o tym, że odkrycie może wpłynąć na nasze myślenie o fotografii.

W najbliższej przyszłości ludzie nadal będą robić zdjęcia za pomocą aparatów, jednak możemy zakładać, że fotografie już wkrótce nie będą „robione”, „rejestrowane”, tylko raczej „wynikną z obliczeń”, mówi.


Wykładu Ramesha Raskara dla TED można posłuchać tutaj, a pod tym linkiem przeczytać wywiad.

Źródło: TED.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Zobacz, jak wygląda edycja słynnych fotografii bez użycia Photoshopa Rozmiary zdjęć na Facebooku - ile razy tego szukaliście? Teraz wszystko w jednym miejscu Miniaturowy aparat, który nie wymaga używania rąk Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1] Nowy trend w fotografii ślubnej? Animowane GIF-y Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach 180-gigapikselowa panorama Tokio - druga największa na świecie Plotka! Sony wyprodukuje obiektywy z wbudowaną matrycą OpenReflex - działająca lustrzanka, którą możesz pobrać z Internetu i samemu wydrukować Tak brzmi Symfonia Nikonów Witajcie w przyszłości. Fotograf testuje Google Glass jako narzędzie do fotografii ulicznej Fascynujący projekt Muzeum Fotografii Polak potrafi – wykonujemy 2 miliardy zdjęć miesięcznie Fotografowanie aparatem, który nie potrzebuje obiektywu? Niedługo będzie to możliwe Ciekawy eksperyment: portrety kolodionowe na opakowaniach po negatywach Ile zniesie Nikon D3s? (Uwaga - drastyczne zdjęcia! :) Jak zmienić starą kartę hotelową w osłonę na wyświetlacz? Zbuduj sobie lustrzankę dwuobiektywową z kartonu Szaleni Rosjanie fotografują na jednym z siedmiu cudów świata Pakiet wtyczek marki Nik Software 70% taniej! 320-gigapikseli dookoła Londynu - zobacz największą na świecie panoramę 360 stopni Zobacz, jak wygląda największa budka fotograficzna na świecie

Popularne w tym tygodniu:

Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Canon EOS 5D Mark IV posłużył mu za foremkę do babeczki. Dlaczego fotograf wsadził aparat do piekarnika? Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C