Jedno drzewo, jeden iPhone, cały rok fotografowania

© Mark Hirsch

© Mark Hirsch

Wielcy fotografowie często powtarzają: chcesz ćwiczyć uwagę, spostrzegawczość, skupienie? Fotografuj dużo, ale w jednym miejscu, najlepiej wokół siebie. Mark Hirsch wziął sobie te słowa do serca i przez rok fotografował jedno drzewo. Rezultat? Wyobraźnia pracująca na pełnych obrotach.

Ograniczenia wyzwalają pomysłowość i wyobraźnię – to lekcja, której doświadczeni fotografowie często udzielają swoim uczniom. Pamiętam wypowiedź Sally Mann, która prowadząc kurs dla młodych fotografów, wyznaczyła im zadanie zużycia trzech rolek filmu wyłącznie w… ich własnych łazienkach.

Mark Hirsch sam jest doświadczonym fotografem – od dwudziestu lat pracuje przy projektach komercyjnych, publikował również w wielu czasopismach – ale ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno, postanowił sam zastosować to ćwiczenie. Na swój temat wybrał drzewo, które fotografował każdego dnia. Postanowił przy okazji zmierzyć się z technicznymi ograniczeniami i wszystkie zdjęcia wykonał iPhone'em – urządzeniem, którego nigdy nie zamierzał wykorzystać w profesjonalnej fotografii.

© Mark Hirsch

Każdego dnia Hirsch robił inne zdjęcie drzewa, a ponieważ założył, że jego ćwiczenie będzie trwało rok, dość szybko przyszedł kryzys. Drzewo stało, jak stało, a fotograf obawiał się, że skończą mu się pomysły na nowe ujęcia. Wypróbowywał nowe perspektywy, obserwował detale życia kłębiącego się na drzewie i dookoła, śledził zmiany pogody i światła… Zadanie okazało się trudniejsze, niż sądził. Mimo to 23 marca, rok po rozpoczęciu, udało mu się dotrzeć do końca.

© Mark Hirsch

Rezultat to przydatna i inspirująca lekcja wyobraźni. Mark Hirsch przyznaje, że rok spędzony na obserwacji drzewa był najbardziej pouczającym i rozwijającym doświadczeniem w jego fotograficznej karierze. Takie ćwiczenia każą się zastanowić nad tym, czy istnieją tematy "nadmiernie obfotografowane". Może zawsze jest prawdopodobieństwo zobaczenia czegoś nowego, nawet w miejscach i przedmiotach, które widzieliśmy już na tysiącu zdjęć?

Wszystkie zdjęcia drzewa możecie zobaczyć tutaj.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

© Mark Hirsch
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Fotograf, który mówi, że możesz dotykać nieznajomych Roztańczone zdjęcia Katarzyny Banaszek Najzabawniejsi ludzie świata fotografowani przez 6 lat Malowanie światłem z rozmachem i Infiniti Poetyckie psy ze schronisk Z aparatem w środku Wieży Dawida - najwyższego squatu na świecie Niesamowite zdjęcia Drogi Mlecznej nad Oregonem Masajscy wojownicy, słonie i zebry - ślub w stylu wildlife Sentymentalne portrety Claudii Wycisk Wspaniałe czarno-białe zdjęcia architektury Trzecia okładka zagranicznego wydania National Geographic ze zdjęciem Polaka 75-letni bohaterowie sportu Zjednoczone Emiraty Arabskie - genialne miejsce dla fotografa Ludzkie imiona i ludzkie portrety... zwierząt „Postrzyżyny" w obiektywie Polaków docenione w Lens Culture Awards 2014 Dzikie krajobrazy K. R. Whitley'a z zamiłowaniem do sztuki 100 lat kobiecego piękna w 1 minutę Pływacy, kajaki, taśmy LED i malowanie światłem Pięć samolotów Airbus A350 w sesji wartej ponad 1,5 miliarda dolarów Happy End - wraki samolotów w bezludnym krajobrazie Niecodzienne portrety modelek w miejscach z których pochodzą Górskie krajobrazy Europy w obiektywie Karola Nienartowicza Szokujące różnice w posiłkach biednych i bogatych na przestrzeni lat

Popularne w tym tygodniu:

Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?